Sme špecialisti na Taliansko. V našej letnej ponuke nájdete krásne azúrové stredomorie, v zime vždy zasnežené Alpy.

Kontakt
Dolná 68, 974 01 Banská Bystrica
+421 917 351 205
+421 905 642 447
+421 48 4141 500
+421 48 4141 700
famiko@famiko.sk
Posledné články

Palma de Mallorca

Mallorca nie je len o lacných letenkách a krásnych rezortoch. Tento rok som mala možnosť navštíviť tento úžasný ostrov. Letisko sa nachádza neďaleko mesta Palma de Mallorca. Ako prvé ma zlákalo toto mesto. Preto tento článok bude práve o Palme. Dostanete sa sem ľahko, môžete použiť taxík alebo mestskú dopravu. Autobus č.1 z letiska premáva každú chvíľu a jednosmerná cesta stojí 5 €. Pokiaľ sa chystáte do centra mesta, odporúčam zastávku Plaça d’Espanya. Nachádza sa tu stanica a je to priamo v centre blízko pešej zóny. Ak sa chystáte ďalej, tento autobus Vás dovezie až k prístavu. Pokiaľ je Váš cieľ Magaluf alebo Peguera, z letiska premáva žlto červený autobus A11. Na internete ich nájdete pod heslom TIB.

 

No vráťme sa späť k perle Baleár, Palme. Je tu veľa úzkych uličiek, kde si môžete kúpiť nejakú drobnosť. Ja som neodolala na internete ospevovanej ensaimada. Ubezpečujem vás, že o nič neprichádzate ak túto sladkosť neochutnáte. Cesto bolo síce hebké, ale mastné a chuťou ničím špeciálne. No ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát a isto sa nájdu cestovatelia, ktorí sa do tejto sladkosti zamilujú. Veľmi ma ohúrili námestia ako Plaza Major a k nemu priľahlá ulička Sindicat. Plaza del Cort, kde sa nachádza radnica a pár kaviarní okolo starého storočného olivovníka. Odtiaľto sú len pár minút chôdze vzdialené kostolíky Basilica de Sant Francesc a Parroquia de Santa Eulalia. Najväčším lákadlom Palmy je však katedrála La Seu. Určite sa sem oplatí ísť, interiér je krásne vyzdobený a počas omše je sem vstup zdarma. Na stránke http://catedraldemallorca.org/en/ je vždy aktualizovaný čas omše, nakoľko sa počas roka mení. Pokiaľ sa vám nechce dovnútra, prejdite sa okolo katedrály počas večernej prechádzky. Pred západom slnka tu pohrávajú vždy muzikanti a isto Vás očaria historické hradby.

 

Naľavo od katedrály stojí mestský palác Almudaina. Ceny vstupného, ako aj časy kedy je vstup zadarmo sú vypísané na tejto stránke: www.entradas.patrimonionacional.es. Ja osobne odporúčam tento palác len ak máte ozaj voľný čas.

 

Ďalšia pamiatka je napríklad Llojtja, historická budova, ktorá bola zo začiatku využívaná na komerčné účely, neskôr počas 2. svetovej vojny ako sklad zbraní a nakoniec aj ako galéria umeleckých diel. Ďalším lákadlom turistov je záhrada Banys Arabs. Tu si môžete pozrieť milú záhradku a pochutnať si na káve. Ja som sa šla prejsť aj ku Plaza de Toros. Veľmi ma nadchlo koloseum, ktoré tu majestátne stojí medzi bytovkami. Cestou sem narazíte na obelisk, ktorý však nie je veľkosťou taký ako ten v Paríži. J Po prechádzke mesta odporúčam zavítať k prístavu, celá promenáda je veľmi pekná.

 

Ďalej od centra stojí hrad Belver. Odtiaľto máte výhľad na celé mesto. Tu je vstup zdarma vždy v nedeľu. Opäť prikladám stránku, kde sú rozpísané otváracie hodiny aj s cenami. www.castelldebellver.palma.cat. Mestskou hromadnou dopravou sa sem môžete dostať napríklad číslom 3. . Jednosmerná cesta mestskou stojí 1,50 €.  Zastávka sa volá Santa Gomila. Odtiaľto je hrad 10 minút chôdze. Hrad je zaujímavý tým, že je okrúhly.

 

Mladým cestovateľom určite odporúčam pozrieť si mesto v utorok večer. Každý utorok sa tu totiž koná Ruta Martiana (utorková runda ). Môžete ochutnať rôzne tapas a pivečko, ktoré je v tento večer zlacnené. Ja som vyskúšala bary Lemon Tree, C Corner a pár ďalších. Tradíciou je každé pivko v inom bare, ak sa vám však zapáči v jednom, kľudne porušte túto tradíciu. Ďalšou chutnou zastávkou je pekáreň Panaderia S’Estació. Tiež sa nachádza v centre a dokonca môžete vidieť ako pekári pod vami pripravujú svoje výrobky.

 

Ak po dlhom dni vyhladnete, odporúčam aj pár miest, kde sa dá dobre najesť. Za zmienku určite stojí Badal burger, treba si tam však najskôr zavolať a rezervovať miesto. Ja som ochutnala aj hranolky so slaninou a chedarom v „100 montaditos“. V stredu a v nedeľu ponúkajú všetko za 1€. Takto môžete kombinovať čo len chcete. Za mňa sú super syrové vysmážané guľky :P. Taktiež určite odporúčam ochutnať nejakú dobrú rybku v reštauráciách v prístave.  Pre hladošov odporúčam uličky v okolí Placa de la Reina. Ja som vyskúšala El Cuerno Tapas, a poviem Vám porciu sme si rozdelili dve baby ale aj tak sa to nedalo dojesť!

 

Party, rytmy reggeatonu a sangria, tak to je presne Paseo Maritimo. Kopec klubov je super a pýtajú si (šialené) vstupné. Tito’s, BoulevardSocial Club patria k nim. Shamrock je klub, kde hrávajú živú hudbu. Mira BlauClub de Mar sú super v tom, že do určitej hodiny je tu vstup zdarma a zábava až do rána sa môže začať!

Pokiaľ strávite v Palme viac dní, odporúčam požičať si bicykel (dá sa vyzdvihnúť na stanici za cca 7€ na deň) a vyskúšať cyklotrasu, ktorá vedie pozdĺž celej promenády. Cestou narazíte na pláž C´an Pere Antoni. Táto pláž nie je krásna, ale viete tu stráviť pár chvíľ. Pokiaľ však chcete vidieť krajšie pláže, stačí Vám pohľad z bicykla, prípadne káva v priľahlých kaviarňach.

 

Prikladám ešte linky k autobusom, prvý je už spomínaný TIB: www.tib.org a ďalší pre mestskú dopravu: www.emtpalma.cat. Dúfam, že Vás moje tipy zaujali a že sa už tešíte na ďalší, v ktorom Vám popíšem zaujímavosti o ostrove ako takom.

 

Simona Juríková

Sorry, the comment form is closed at this time.