Sme špecialisti na Taliansko. V našej letnej ponuke nájdete krásne azúrové stredomorie, v zime vždy zasnežené Alpy.

Kontakt
Dolná 68, 974 01 Banská Bystrica
+421 917 351 205
+421 905 642 447
+421 48 4141 500
+421 48 4141 700
famiko@famiko.sk
Posledné články

Ostrov Mallorca

Ako som už sľúbila v predchádzajúcom článku, dnes vám napíšem niečo o ostrove. Čo sa tu dá všetko podniknúť? No je toho kopec.

V prvom rade mám pár rád k doprave. Odporúčam pozrieť si autobusy TIB. Web stránku som priložila k predchádzajúcemu článku o Palme. Ak chcete mať väčšiu voľnosť tak si isto požičajte auto. Na stránke www.doyouspain.com sú všetky požičovne, ktoré na Malorke fungujú. Auto sa dá požičať väčšinou už na letisku. Medzi tie spoľahlivejšie patria: Recordgo, OK, Alamo. Ja som počula, že Clickrent nie sú dobrí a preto ich teda vôbec neodporúčam. Je vždy veľmi dôležité prečítať si Terms & Conditions, pretože každá spoločnosť má iné podmienky. Ja som si požičiavala auto full/full, čo znamená že vám ho dajú s plnou nádržou a plnú aj vrátite. Takto je to najlepšie. Pri vodičovi je najlepšie ak má viac ako 25 rokov (neplatí extra poplatky). Je možné dokúpiť si additional driver, čiže auto budú môcť šoférovať dvaja, resp. viacerí. Pokiaľ strávite na Malorke viac dní, odporúčam zakliknúť unlimited mileage, a vtedy môžete najazdiť koľko sa Vám zachce. Pri prenájme by mal vodič udať číslo svojej embosovanej karty. Niektoré firmy si zadržia depozit, ktorý vracajú po záverečnej kontrole auta (cca 1000€). Ja som si auto pripoistila, a nemusela sa zapodievať nejakým depozitom na účte a taktiež žiadnymi škrabancami. Auto (skoro nové) som im vrátila a nestarali sa, či je čisté alebo či má pár škrabancov. Počas sezóny je dobre keď si auto zarezervujete aspoň mesiac dopredu, čím bližší je termín vášho príchodu, tým vyššie sú ceny áut.

Malá poznámka pre šoférov, cesty na ostrove sú veľmi úzke a kto nie je zvyknutý šoférovať, bude možno trošku vystrašený. Sú tam úseky kde môžete vidieť menšie padnuté kamene a keď si pomyslíte, že tadiaľ musíte prejsť, nie každý sa dvakrát poteší. Ak chcete, môžete si požičať aj skúter. Požičovne sú skoro všade. Lepšie zaparkujete a ľahšie obehnete kolónu. V ranných a poobedných hodinách býva na výjazdoch na diaľnicu zápcha, preto je dobre počítať s menšou časovou rezervou. Cesta tu nie je spoplatnená, a garantujem vám, že ste ešte nevideli toľko kruhových objazdov ako práve tu na ostrove.

 

Poďme ale k iným, príjemnejším veciam. Pokiaľ cestujete na ostrov napríklad počas jarných mesiacov, kedy je tam príjemne a vôbec nie dusno, vyjdite na hory! Puig de Masanella je jeden z najvyšších vrchov, na ktorý sa dá na Malorke vyjsť. Z 1364 m vysokého kopca je počas jasných dní vidieť na susedný ostrov Menorca. Pokiaľ sa Vám tento pohľad nenaskytne, určite nemusíte ľutovať. Pohorie Serra di Tramuntana s najvyšším vrchom Puig Major 1447 m, na ktorom stojí americká základňa je pohorím, ktoré ozaj stojí za to. Pokiaľ pôjdete na Masanellu, na začiatku trasy Vás privíta postarší Nemec, ktorému patrí časť pozemku a slušne si od Vás vezme 6€ na osobu za prekročenie jeho pozemku. Je to pán business man, však? Trasa je podľa mňa pre skúsených turistov nenáročná, cesta hore trvá 2-3 hodinky, jedine keď sa dostanete do pásma kameňov, budete mať pocit že cestička tam nie je. Horšie sa tam orientuje, lebo malorčania nie sú takí precízni v značení. Nič to, sprevádzať Vás budú kamenné sošky, ktoré tu ľudia radi stavajú.

 

Ďalším pekným kopcom je napríklad Puig Galatzo, ktorá síce tiež nepatrí medzi začiatočnícke trasy, ale je veľmi pekná. Pred vrcholom je rozhľadňa, na ktorú nám pán strážnik dovolil vyjsť, ale psst nemal by nás tam pustiť. Cestou dole sme zišli z chodníka a šli hrebeňom. Pre vašu bezpečnosť odporúčam venovať pozornosť značkám, aj keď trošku adrenalínu neuškodí J. Moja najobľúbenejšia túra je isto veľký okruh Valdemossa. Túra je to celodenná, občas aj náročná, ale hore sa vám naskytnú nádherné výhľady. Je to proste očarujúce ako sa oblaky prevaľujú v údoliach hôr a v diaľke vykúka more. Jednou obľúbenou trasou medzi turistami je kaňon, ktorý smeruje na Sa Calobra. Toto je poriadny zážitok, človek sa občas brodí vo vode, preskakuje veľké kamene, no hlavne má dobrý pocit z vykonanej práce. Dá sa ísť obomi smermi, buď dole alebo hore. Najlepšie je dohodnúť sa s ďalšou partiou, ktorá Vám buď auto vyvezie alebo zvezie. Túra sa neodporúča bez sprievodcu, nakoľko patrí k veľmi náročným. PS: ja som si to nestihla vyskúšať, aj preto sa na ostrov musím ešte vrátiť J. Boli sme tu autom a poviem vám, najväčší zážitok je to asi pre šoféra. Serpentíny, ktoré k pláži vedú sú úžasné. My sme mali to šťastie, že nás sprevádzala rodina čiernych prasiatok, tak si viete predstaviť tú kolónu, ktorá sa dolu tiahla. Pláž je kamienková a počas sezóny teda poriadne preplnená, no na svoje si prídu milovníci prírody, ktorí sa tu môžu poprechádzať medzi tými majestátnymi skalami. Parkovisko stojí 6€ myslím, že na hodinu, čo tiež nie je málo, ale Sa Calobra určite stojí za návštevu.

 

Presuňme sa teraz trošku iným smerom. Romantika, západ slnka a výhľad na more, tak to musíte zájsť ku Cap de Formentor. Na konci je maják a cestou k nemu môžete navštíviť dve krásne pláže, Cala FigueraPlatja de Formentor. Ak idete ozaj len na západ slnka, stačí vychutnať si čarovné miesto El Colomer. Je odtiaľto krásny výhľad na divoké vlny narážajúce do strmých skál. Ďalšie útesy, ktoré Vás môžu zaujať sa nachádzajú pri Cala Deya. Tu však pláž nie je pekná, oplatí sa sem ísť len kvôli skalám. Na juhu ostrova vytŕča ďalší skalný úkaz, Es Puntas. Pokiaľ ste blízko Sant Elm, vyjdite si (na pešo) La Trapa. Na vrchu budete mať krásny výhľad na ostrov Dragon Island. Z dedín, ktoré stoja za zmienku sú to Deya, najkrajší výhľad je tu z miestneho cintorína, tí Španieli myslia do budúcna :P. Valdemossa je úžasná a v doobedných hodinách tu vôbec nie je plno. Banyalbufar je známy kvôli tomu, že dedina vlastne stojí na krásnych zelených terasách.

 

Poďme už konečne k plážam, ktoré by ste mali navštíviť. Mne sa veľmi páčila Cala Muro. Nachádza sa neďaleko mestečka Alcudia, v ktorom sa môžete zastaviť a prejsť sa historickými uličkami. Pláž je čistá, voda je dlho veľmi plytká a tým pádom vhodná pre rodiny s malými deťmi. Nemusíte sa obávať kriku ostatných slniacich sa rodičov s deťmi, je to veľká pláž a tí ľudia sa tam nejako stratia. Odtiaľto sa dá ísť na výlet loďou, ktorá robí okruhy okolo ostrova. Výlety začínajú väčšinou ráno, tak pokiaľ ich nechcete premeškať, príďte k pláži čím skôr.  Ďalším lákadlom je zátoka Cala S’Amarador,  sú tu dve menšie pláže obklopené prírodným parkom Mondragó. Parkovisko pri tejto pláži je spoplatnené 5€ na deň. Smerom na západ sa dostaneme k Es Trenc, tu stojí parkovné 7€. Pláže sú krásne tak si treba vybrať, na ktorej zostať celý deň. Na internete je veľa fotiek z pláže Cala Varquez. Vedie sem úzka cestička, kde je zákaz parkovania a preto sa parkuje na odľahlom mieste asi 1 km od pláže. My sme sa sem vybrali a poviem vám, bola to makačka. Slnko pálilo, bol skoro obed a my sme sa dostali k bráne s nápisom súkromný pozemok. Dal sa z boku síce preskočiť, ale nám sa nechcelo skákať vysoký plot so slnečníkom, jedlom a osuškami.

 

Pokiaľ nechcete platiť parkovné, skákať ploty a podobné hlúposti, čítajte ďalej. Po neúspešnom vyššie spomenutom výlete sme sa tak trochu zúfalí opýtali milého domáceho, čo by nám odporučil. Cala Mendia, Cala Romantica a Cala Angulia. Zátoky sú spojené krásnymi chodníkmi a môžete sa prejsť od jednej pláže k druhej. Ku poslednej je síce prechod trošku divokejší, ale oplatí sa prejsť si to, tie skaly a more sú neuveriteľné. Moja najobľúbenejšia pláž je Portals Vells. Jazdí sem autobus, dostanete sa sem autom, či stopom (osobne vyskúšané). Pláž je síce malá, piesok jemnučký ale okolie úžasné. Stoja tu úžasné skaly, ktoré tvoria akési skrýše. Ďalšie krásky Malorky sú Cala des Moro, Ses Illetes (blízko Palmy) a mnohé iné.

 

Tak čo, ešte stále si myslíte, že na Malorku stačí 5 dní a ležať na jednej pláži?

Sorry, the comment form is closed at this time.